پرسش و پاسخ های متداول

ترجيحاًازآدامس با هر نوع ماده ديگري استفاده نشود. خوردن آب ايرادي ندارد.

رایج ترین کاربرد آزمایش مدفوع تشخیص انواع مختلف انگل های بیماریزا در روده است.

افرادی که تحت آزمایش مدفوع قرار می گیرند، باید برای مدت 7 تا 10 روز پیش از انجام این آزمایش از درمان با روغن کرچک یا روغن های معدنی، بیسموت، منیزیوم، ترکیبات ضد اسهال، تنقیه با باریوم و مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری نمایند.

بهتر است این آزمایش در سه نوبت انجام شود. نمونه مدفوع باید مستقیما در ظرفی که از طرف آزمایشگاه در اختیار بیمار قرار می گیرد جمع آوری شود. اگر بیمار بستری است، نمونه ر ادر یک ظرف خشک جمع آوری نموده و سپس با استفاده از چوب مخصوص (آبسلانگ)، نمونه را به ظرف نگهدارنده برچسب دار منتقل نمائید.

نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده گردد زیرا ادرار می تواند برخی از انگل های فعال را از بین ببرد. بیماران باید نمونه جمع آوری شده را خصوصا در موارد مشکوک به اسهال خونی بلافاصله به آزمایشگاه ارسال کنند.

اگر انجام آزمایش حداکثر تا 30 دقیقه پس از جمع آوری نمونه امکان پذیر نباشد، لازم است تا نمونمه در یخچال قرار داده شود..

آموزشهايي كه در اين قسمت آمده به جمع آوري صحيح نمونه لازم براي آزمايشهايي كه پزشكتان درخواست كرده، كمك زيادي خواهد نمود. بنابراين ابتدا موارد را بدقت بخوانيد، از آمادگي خود مطمئن شويد و سپس مراحل را براي حصول نمونه مناسب دنبال نماييد.

نمونه ناشتا

ممكن است براي بعضي از آزمايشها نمونه خون یا ادرار بصورت ناشتا لازم باشد. دليل آن تغيير ميزان برخي از مواد موجود در خون يا ساير مايعات بدن پس از خوردن غذاست و لذا لازم است از چند ساعت قبل غذايي خورده نشود، مثل آزمايش قند (گلوكز) و بعضي از چربيها (تري گليسريدها).

اگر از شما خواسته شود ناشتا به آزمايشگاه مراجعه كنيد، رعايت نكات زير الزامي است:

1- دوازده ساعت (12) قبل از دادن نمونه از خوردن غذا و نوشيدني (به جز آب) پرهيز كنيد. بطور معمول شروع پرهيز از 8 شب قبل از روز آزمايش زمان مناسبي است.

2- در صورت احساس تشنگي مي توانيد آب بنوشيد ولي نوشيدن آبميوه، چاي و قهوه ممنوع است.

3- در مدت زمان ياد شده سيگار نكشيد، آدامس نجويد، ورزش نكنيد.

4- چنانچه در حال مصرف داروهاي خاصي هستيد، مصرف را ادامه دهيد مگر آنكه پزشكتان شما را منع كند.

5- پس از انجام نمونه گيري مي توانيد رژيم غذايي طبيعي خود را از سر گيريد.

خون هم به صورت طبیعی و هم به دلایل بیماری ممکن است در پاپ اسمیر دیده شود. برای بررسی و افتراق این موارد از هم باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

hs CRP با استفاده از یک آنتی بادی که ایجاد کدورت (Turbid)  می کند مورد سنجش قرار می گیرد. که تحت عنوان توربیدومتری نامیده می شود. بنابراین روش آزمایش  Immunoassay یا سنجش ایمنی است. اندازه گیری فعالیت آنزیم های کبدی از نوع شیمیایی، که می تواند از نوع رنگ سنجی (کالیمتری) یا با استفاده از  کوآنزیم باشد، فتومتری هم در واقع رنگ سنجی است که در روش های شیمیایی استفاده می شود.

فرزند هر پدر و مادری هنگام لقاح و به وجود آمدن سلول تخم، نیمی از ژن ها را از پدر و نیمی را از مادر به ارث می برد. اگر سابقه سرطان در خانواده پدری یا مادری دیده شده باشد. می بایست بر اساس شجرنامه خانوادگی و آزمایش های مربوطه میزان ریسک خطر را مشخص نمود. که البته مشاوره قدم نخست آن می باشد.

به دو صورت می توانید آزمایش مایع منی را انجام دهید 1- مراجعه به متخصص اورولوژی تا در صورت نیاز آزمایش مذکور را برای شما نسخه نماید 2- مراجعه مستقیم به آزمایشگاه و درخواست تست مایع منی (semen analysis)

خیر مشکلی ایجاد نمی کند، شما می توانید دارویتان راطبق تجویز پزشک مصرف نمایید.

مهمترین تست برای غربالگری سرطان پروستات تست PSA و Free PSA می باشد. در صورت بالا بودن این تست و با نظر پزشک معالج از روش های تشخیصی دیگر مانند بیوپسی (تکه برداری) پروستات استفاده می شود.

برای آزمایشات چربی باید بطور میانگین 14 ساعت ناشتا بود

منظور از ناشتایی این است که:
 • نباید طی ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش غذا بخورید
 • نباید طی ۱۲ ساعت قبل از آزمایش مایعات بنوشید(خوردن آب به میزان نیاز اشکالی ندارد)
 • نباید طی ساعات ناشتایی آدامس بجوید.
 • نباید از شکلات مختلف، شربت سینه و… استفاده نمایید.

برای آزمایش قند ۹-۸ ساعت ناشتایی کافی است. زمان ناشتایی بیشتر از این مقدار، برخلاف تصور میزان قند را بالا می‌برد.

برای آزمایش چربی حداقل ۱۲ ساعت ناشتایی لازم است. شایان ذکر است که که برای اطمینان از نتیجه ی تست چربی خون، باید برای مدت حداقل ۲ هفته دارای یک رژیم غذایی متعادل باشید.

 • مصرف الکل ۳ روز قبل از انجام آزمایش، چربی را به صورت کاذب، بالا نشان می‌دهد.
 • ورزش سنگین ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش تری گلیسرید را بالا می‌برد.
 • در صورتی تری گلیسرید فردی بالا باشد در مراجعات بعدی نیاز به مراعات رژیم کم چربی به مدت ۳ هفته می‌باشد. در این مدت روزانه ۵۰ گرم چربی مصرف گردد. ۱۴ ساعت قبل از آزمایش هم ناشتا باشد.

نوشابه گازدار، آب میوه‌، شیره میوه مثل انگور، قهوه، شیرینی، قند و به‌طور کلی هیچ چیز جز مقدار معمول آب به مدت ۸ ساعت قبل از نمونه‌گیری مصرف نشود.

برای آزمایش قند دو ساعت بعد از صبحانه باید:
 • قبل از آزمایش، ۸ ساعت ناشتا باشید.
 • بعد از گرفتن قند خون ناشتا، صبحانه معمولی که هر روز مصرف می‌گردد، میل نمائید.
 • همزمان با خوردن اولین لقمه صبحانه ساعت را یادداشت نمایید زیرا ۲ ساعت بعد از آن زمان، نمونه خون دو ساعته گرفته می‌شود.
 • حتی المقدور صبحانه در آزمایشگاه صرف گردد تا زمان دقیق باشد.
 • در حین ۸ ساعت ناشتایی و ۲ ساعت بعد از صبحانه سیگار نکشید.
 • در طول آزمایش «۲ ساعت» از ورزش و پیاده‌روی خودداری گردد.
 • در زمان ۲ ساعت انتظار غیر از آب«به مقدار معمول» هیچ نوشابه دیگری مصرف ننمایید.
 • آزمایش قند ناشتا و ۲ ساعت بعد از صبحانه را در یک روز انجام دهید.
 • آزمایش را قبل از ساعت ۱۰ صبح شروع کنید.
داروهای ضدبارداری خوراکی، استروژن پس از یائسگی و برخی از داروهای ضد فشارخون و بیماریهای تیروئید، کبد و کلیه سبب تغییر در میزان کلسترول خون می‌شوند.
توصیه می‌شود اندازه‌گیری چربی زودتر از ۸ هفته بعد از هرگونه تروما یا عفونت حاد باکتریی و ویروسی و ۴-۳ ماه بعد از زایمان صورت نگیرد.

برای انجام هر آزمایشی قطع ویا مصرف دارو باید با نظر پزشک معالج باشد. اما لازم است آزمایشگاه از مصرف هر نوع دارو مطلع گردد.

بله، بهتر است اول قند ناشتا گرفته شود و بعد انسولین تزریق گردد مگر اینکه پزشک معالج بر تزریق انسولین قبل از آزمایش قند ناشتا تاکید کند.

مصرف حتی یک نخ سیگار و سایر دخانیات سبب تغییر در غلظت اغلب تست ها از جمله اسیدهای چرب آزاد اپی نفرین، آلدوسترون و کورتیزول می‌شود.

مصرف الکل به علت اثر سوء بر ارگانهای بدن سبب تغییر بسیاری از تستها می‌شود.
آنزیمهای کبد مثل ALP، AST، ALT، GGT، اسیداوریک، تری گلیسرید افزایش می‌یابد.
بله، در زمان ناشتایی، نوشیدن مایعات به غیر از آب ومصرف سیگار حتی یک نخ و سایر انواع دخانیات سبب تغییرات در غلظت اسیدهای چرب پلاسما، اپی نفرین، آلدوسترون و کورتیزول می‌شود.
مواد مخدر نیز بر تستهای آزمایشگاهی اثر می‌گذارد، مثلا هروئین باعث افزایش هورمونهای تیروئید می‌شود.
پرولاکتین که از هیپوفیز ترشح می‌شود هورمونی است که در طی دوره حاملگی و شیردهی ۱۰ تا ۲۰ برابر افزایش می‌یابد. انجام این آزمایش در اختلالات هورمونی از جمله به هم خوردن نظم عادت ماهیانه و در بیماران مشکوک به تومور هیپوفیز کمک کننده است.
شرایط انجام آزمایش:
 • مراعات نکات زیر قبل از انجام آزمایش ضروری می‌باشد.
 • باید حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۳ ساعت بعد از بیدار شدن از خواب نمونه گرفته شود، مگر اینکه پزشک معالج شرایط ویژه ای را مطرح نماید.
 • در شب قبل از آزمایش لباس گشاد و راحت پوشیده شود و از پوشیدن لباس تنگ خصوصا در ناحیه سینه و پستان اجتناب گردد.
 • معاینه و تحریک پستان ها طی ۲۴ ساعت قبل از آزمایش موجب اشتباه در نتیجه آزمایش می‌شود.
 • بیماران از نزدیکی و تماس جنسی در شب قبل از آزمایش خودداری نمایند.
 • طی ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش از ورزش و فعالیتهای شدید بدنی خودداری نموده و مصرف قرصهای ضدبارداری، کلروپرومازین، میتل لوپا طبق نظر پزشک معالج قطع گردد.
 • استرس در زمان انجام آزمایش خصوصا در طی ۳۰ دقیقه قبل از آن موجب نتایج اشتباه می‌شود لذا بیماران باید استرس خود را در زمان آزمایش به حداقل برسانند.

آزمایشات LH، FSH بهتر است در روز دوم یا سوم قاعدگی انجام شود. با نظر پزشک معالج و ذکر روز پریودی در زمانهای دیگر هم قابل انجام است.

این آزمایش از اواسط دهه چهارم برای آقایان توصیه میشود سالانه انجام شود.
 • یک هفته قبل از آزمایش از معاینه پروستات خودداری شود.
 • حداقل ۴۸ ساعت از آخرین انزال گذشته باشد.
 • ۴۸ ساعت قبل از آزمایش، سونوگرافی پروستات انجام نشده باشد.
آزمایشات تیروئید نیازی به محدودیت مصرف غذا و مایعات ندارد اما به علت اثری که افزایش چربی بر نتایج آزمایشات تیروئید دارد بهتر است ۳-۴ ساعت قبل از انجام آزمایش غذا مصرف نشود.
لازم به ذکر است مصرف یا قطع دارو باید به آزمایشگاه اطلاع داده شود.
غلظت بسیاری از مواد در طی شبانه روز به صورت عادی نوسان دارد، مثلا بهترین نمونه برای قند خون نمونه ساعت ۹-۷ صبح است.
بعضی از مواد به صورت فصلی تغییر می یابند مثلا T۴ در تابستان ۲۰% کمتر از زمستان است.
کلسترول در زمستان افزایش می‌یابد.
غلظت vit D در تابستان بیشتر است.

بسیاری از مواد در چرخه قاعدگی تغییر می‌یابند، مثلا کلسترول در زمان تخمک گذاری به میزان زیادی کاهش می‌یابد، فسفات و آهن در طول دوره قاعدگی کاهش می‌یابد.

آزمایش دبل مارکر نیاز به ناشتایی ندارد؛آزمایش کوادمارکر ترجیحا به ۴ ساعت ناشتایی نیازمند است و انجام هر دو آزمایش در هر ساعتی از شبانه روز امکان پذیر است.

از هفته ۱۰ تا اواخر هفته ی ۱۳ و ۶ روز. جهت رسم نمودار NT رعایت این هفته الزامیست.

از ۱۴ تا ۲۲ هفتگی اما بهترین زمان برای دریافت نتیجه ی مطلوب ۱۵ هفته و ۲ روز تا ۱۷ هفتگی می باشد.