راز چسبیدن قاشق به بدن

 

ویدئوهای متعددی در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی چه در ایران و چه در سایر کشورها منتشر شده است که پخش‌کنندگان در آنها مدعی می‌شوند پس از تزریق واکسن کرونا از انواع گوناگون بدنشان مغناطیسی شده است.

در این ویدئو افراد با چسباندن اشیای فلزی مثل قاشق یا سکه یا مغناطیس به پوست مدعی می‌شوند که بدنشان مغناطیسی شده است و در برخی از ویدئوها افراد این مغناطیسی شدن را دلیلی بر درست بودن یک شایعه بی‌پایه دیگر یعنی وجود «میکروچیپ» درون واکسن‌های کرونا می‌دانند.

ساختن چنین ویدئوهایی به راحتی با استفاده از یک تکه نوار دورو چسب‌دار بیرنگ در خانه یا حتی بدون آن قابل‌ انجام است و می‌توانید این کار را در خانه امتحان کنید!

اصولا داخل واکسن‌های کرونا ذرات فلزی مغناطیسی وجود ندارد که جذب مغناطیس شود. در برخی از واکسن‌های دیگر از هیدروکسید آلومینیوم به عنوان «ادجوان» (تشدیدکننده پاسخ ایمنی) استفاده می‌شود، اما آلومینیوم اصولا فلزی مغناطیسی نیست.

از طرف دیگر حتی اگر واقعا ذرات مغناطیسی درون واکسن وجود داشته باشند، اندازه ذراتی که می‌تواند از درون سوزن سرنگ بگذرند، آنقدر کوچک است که نمی‌توانند نیروی مغناطیسی لازم برای جذب اشیا را ایجاد کنند.

 

منشا اصلی این ویدئوها در کشورهای غربی معمولا به گروه‌های ضد واکسیناسیون و تئوری توطئه بی‌پایه «تزریق میکروچیپ به بدن افراد برای تحت کنترل گرفتن آنها» باز می‌گردد. تبلیغات دروغین این گروه‌ها با تحت‌تاثیر قرار دادن افکار عمومی می‌تواند روند واکسیناسیون را کند کند و به ضرر بهداشت عمومی جامعه تمام شود.

حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است، نوشته: خبرهای عجیب و غریب در مورد واکسن تمامی ندارد.
در مورد این کلیپ یا کلیپ‌هایی که آهن ربا را روی پوست می‌گذارند و نمی‌افتد چند نکته قابل توضیح است:

۱- آهن ربا همان‌طور که از اسمش پیداست آهن را جذب می‌کند و هیچکدام از واکسن‌های موجود تولید شده اصلا آهن در ترکیب خود ندارند.

۲- برای اینکه حداقل چنین جذبی صورت بگیرد حدود یک گرم آهن نیکل یا کبالت لازم است تا از زیر پوست یا داخل عضله بتواند این جذب صورت بگیرد.

۳- از مجموع فلزات، مقدار بسیار بسیار ناچیزی از ترکیبات آلومینیوم وجود دارد که آن هم به هر مقدار جذب آهن ربا نمی‌شود.

۴- مقداری حتی کم آهن در بدن انسان وجود دارد که می‌تواند آهن ربا را جذب کند.

۵- برخی افراد بدنشان می‌تواند تا حدودی فلزات به خصوص آهن را به خود جذب کند که ربطی به واکسن ندارد. شما قبل از آمدن واکسن هم می‌توانستید از این کلیپ‌ها در اینترنت ببینید.

۶- بنده خودم آهن ربای کوچکی را به عضله دلتویید هردو بازو نزدیک کردم که بدون این که واکسنی تزریق کرده باشم از دو بازو آهن ربا به پوست چسبید.

۷- گاه چسبیدن فلزات ناشی از رطوبت بدن یا شیب بدن دارد و آهن ربایی در بدن وجود ندارد.

در تهیه آهن ربا باید ویژگی‌های آن را شناخت.

وقتی که ماده‌ای در یک میدان مغناطیسی خارجی قرار می‌گیرد پس از حذف میدان خارجی، مقداری از مغناطیس خود را حفظ می‌کند. به این مغناطیس باقیمانده در ماده، پسماند مغناطیسی گفته می‌شود. هرچه پسماند بزرگتر باشد آهنربا قوی‌تر است. حرکت الکترون‌ها می‌توانند باعث مغناطیس شوند.
البته چیزی هم بنام مغناطیس بدن انسان داریم. مغناطیس انسانی به توانایی مورد ادعای برخی از اشخاص اطلاق می‌شود که در آن، اجسام به پوست بدن آنها جذب می‌شود. به افرادی که به گفته خودشان دارای چنین توانایی هستند، آهن‌ربای انسانی گفته می‌شود.
هر چند اکثر این افراد، قادر هستند اجسام فلزی را به پوست خود بچسبانند؛ با این حال علاوه بر فلز، اجسامی از جنس‌های گوناگون شیشه، چوب و پلاستیک نیز امکانِ چسبیدن به پوستِ این افراد را دارد. افزون بر این، اجسامی بدون خواص فرومغناطیس همچون برنج و آلومینیم نیز چنین قابلیتی دارند.

 

پوست انسان حالت چسبندگی دارد و مقدار آن برای هرکسی متفاوت است.

اکثر مردم معمولا اگر یک هفته یا بیشتر استحمام نکنند بدنشان چسبندگی بیشتری پیدا میکند.

منبع: خبرگزاری های معتبر و تحقیقات علمی

گردآوری و تهیه: پدرام پریچهره گروه آموزش آزمایشگاه سینا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 15 =